Studia magisterskie - Wydział Paliw i Energii/Wydział Energetyki i Paliw

Na Wydziale Paliw i Energii przemianowanym następnie na Wydział Energetyki i Paliw prowadzone przeze mnie badania naukowe były stosunkowo krótkie i dotyczyły paliw ciekłych, biopaliw, biokomponentów i ich właściwości.

Badania naukowe na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki

W okresie pomiędzy studiami magisterskimi a doktoranckimi prowadzone badania polegały na pomiarach właściwości termoelektrycznych materiałów.

Studia doktoranckie - Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki na Akademii Górniczo-Hutniczej i Institute of Pulsed Power Science na Uniwersytecie Kumamoto

 

Obiektem moich badań podczas studiów doktoranckich były termoelektryczne materiały gradientowe. Specjalistyczna aparatura znajdująca się na Akademii-Górniczo Hutniczej i Uniwersytecie Kumamoto pozwoliły na uzyskanie materiałów o zmieniających się wg określonego profilu właściwościach termoelektrycznych.

Materiały termoelektryczne

Materiałami termoelektrycznymi nazywamy takie materiały, w których zachodzą zjawiska termoelektryczne, takie jak: zjawisko Seebecka, zjawisko Peltiera, zjawisko Thomsona. Związane są z konwersją energii cieplnej na elektryczną(umożliwiając budowanie niezależnych źródeł energii, odzyskiwanie energii odpadowej), chłodzeniem i ogrzewaniem dzięki przepływowi prądu(lodówki termoelektryczne, podgrzewane siedzenia w samochodach). Technologie te nie należą obecnie do tanich, są natomiast niezawodne, gdyż nie posiadają części ruchomych, które mogłyby się zepsuć - stąd ich zastosowanie jako źródeł zasilania w sondach kosmicznych (Voyager 1,2) czy łaziku marsjańskim (Curiosity).

Więcej na temat materiałów termoelektrycznych po polsku znajdziesz na stronie Laboratorium Badań Termoelektrycznych, bądź po angielsku na stronie California Institute of Technology(Caltech), a na temat źródeł energii stosowanych w misjach kosmicznych na stronach National Aeronautics and Space Administration (NASA) - linki znajdują się po prawej stronie

Materiały gradientowe

Materiały gradientowe w przeciwieństwie do materiałów jednorodnych charakteryzują się zmianą właściwości najczęściej za sprawą zmiany składu chemicznego lub struktury na swojej długości. Najprostszym przykładem takich materiałów są kości (które mogą dzięki temu przenosić codzienne zmienne naprężenia nie łamiąc się- oczywiście do pewnej granicy ich wytrzymałości).

matgradientowy

Źródło własne